wtorek, 17 marca 2020

Jak można ochronić się przed koronawirusem (COVID-19)?

Koronawirus SARS-Cov-2 nie jest jeszcze do końca rozpoznany przez naukowców. Pomimo tego
można
już stwierdzić jak w podstawowym zakresie można się przez nich chronić |
fot. Freepik.com
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Przenosi się on drogą kropelkową, czyli wtedy kiedy osoba zarażona kicha lub kaszle w bezpośredniej odległości od nas albo poda nam nieumytą dłoń. Najczęściej występujące objawy są podobne do tradycyjnej grypy - jest to np. gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, a także bóle mięśni i poczucie zmęczenia.

Nie lekceważmy tego szczególnie, że okres od zarażenia pacjenta a początkiem występowania u niego objawów waha się pomiędzy 1 a 14 dniem, najczęściej jest to około 5 dni. Dzięki swojej budowie koronawirusowi można zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol min. 60-70% czy środki antybakteryjne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca w celu ochrony przed nowym wirusem bezwarunkowe przestrzeganie zasad higieny rąk i górnych dróg oddechowych. Na razie nie ma jeszcze skutecznego leku ani szczepionki przeciwko COVID-19. Także najprostszym i póki co najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed koronawirusem dla każdego z nas, jest zachowywanie odpowiednich zasad higieny.