sobota, 13 grudnia 2014

Nowy rozkład jazdy PKP od 14 grudnia. Więcej Super Biletów w PR, Nowe kursy ŁKA i zmiana godzin w IC

Pasażerowie chyba są już przyzwyczajeni do zmian rozkładów na kolei. Grudniowe zmiany są wpisane
jakby na stałe w kalendarz. Warto przed rozpoczęciem podróży sprawdzić pociągi | fot.
Daniel Siwak, arch.
Połowa grudnia to ten czas, kiedy zarządca krajowej sieci kolejowej - PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy pociągów wielu przewoźników szynowych. Jeśli chodzi o województwo łódzkie to największe zmiany dotyczą Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), Przewozów Regionalnych (PR) i Intercity (PKP IC).

Obecna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać czasowo. Kolejne zmiany zostaną wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe 14 marca 2015 roku. Wówczas po raz kolejny będzie trzeba sprawdzić wszystkie połączenia, z których korzystamy na co dzień w drodze do pracy czy domu. Zapewne niektóre godziny kursów ulegną kosmetycznym zmianom.

W związku z nowym rozkładem jazdy PKP przygotowałem także specjalny informator. Ten poświęcony będzie podróżowaniu koleją po Łodzi i aglomeracji łódzkiej. Przedstawię w nim oferty przewoźników, dzięki którym pasażerowie mogą poruszać się pociągami, tramwajami i autobusami. Już teraz zapraszam na "ZbiorKoma" w przyszłym tygodniu.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie kursowała na nowych trasach - z Łodzi do Łowicza oraz z Łodzi do
Koluszek. Do dyspozycji pasażerów będzie już 16 nowoczesnych pociągów Flirt3 | fot.
Marek Bajszczak
Na początek zmiany dotyczące Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Kolejowa spółka samorządu województwa łódzkiego rozpoczyna kursowanie po nowych trasach - z Łodzi Kaliskiej do Łowicza, gdzie będzie jedynym przewoźnikiem oraz z Łodzi Widzdewa do Koluszek, gdzie wożenie pasażerów dzielić będzie nadal z Przewozami Regionalnymi. Na tej pierwszej trasie, gdzie "ełka" uruchamia 10 par pociągów (w sumie 20 kursów), rozkład jazdy pociągów został stworzony między innymi z myślą o pracownikach licznych zakładów, zlokalizowanych w rejonie Strykowa. Dodatkowo, cztery kursy realizowane będą na wydłużonej trasie z Łodzi Widzewa do Łowicza, a jeden z Łowicza do Łodzi Widzewa. Na drugiej z nowych tras kolejowy przewoźnik uruchomi 11 par pociągów (22 kursy), które będą uzupełnieniem obecnej oferty. Dodatkowo, jeden kurs wyruszy z Łodzi Kaliskiej, a dwa do tego dworca dojadą z Koluszek.

Ile będzie kosztowała podróż na nowych trasach? Na trasie z Łodzi do Strykowa zapłacimy 5 zł (normalny), z Łodzi do Głowna 6 zł (normalny) a z Łodzi do Łowicza pojedziemy za 9 zł (normalny). Wszystkie przejazdy obowiązują w ofercie "Łódź Bliżej Ciebie". Żadnych promocji nie przewidziano na drugiej nowej trasie. Za bilet z Łodzi Kaliskiej do Koluszek zapłacimy 10.60 zł (normalny), a z Łodzi Widzewa do Koluszek pojedziemy za 7.60 zł (normalny). Ciekawostką jest relacja ze Zgierza do Koluszek, gdzie koszt biletu wynosi 9.80 zł. To o niecałą złotówkę mniej niż podróż ze stolicy regionu. W gratisie mamy dodatkowe przystanki na trasie w zależności od kursu - Łódź Radogoszcz Zachód, Łódź Żabieniec, Łódź Arturówek, Łódź Marysin i Łódź Stoki.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna chce także zadbać o dobrą informację, związaną z nowym rozkładem jazdy, ale także z dwoma nowymi kierunkami, które będzie realizowała od niedzieli 14 grudnia.W związku z tym na dworcu Łódź Kaliska, od godzin porannych, zostanie uruchomiony specjalny punkt informacyjny przewoźnika. Dodatkowo na dworcach Łódź Widzew, Łowicz i Koluszki pojawią się pracownicy ŁKA, którzy udzielać będą informacji o nowych połączeniach czy dystrybuować nowe rozkłady jazdy. W nowym rozkładzie jazdy PKP nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne Flirt3 wykonają 44 kursy z Łodzi Kaliskiej do Łowicza Głównego i z Łodzi Widzewa do Koluszek.

Przewozy Regionalne uruchomią do 14 marca aż 7,5 tys. Super Biletów. Dzięki nim za podróż z Łodzi
do Warszawy możemy zapłacić nawet 1, 9 lub 19 złotych. Bilet dostępny w internecie |
fot. Daniel Siwak
Pozostajemy w temacie kolei regionalnych także czas na zmiany, które wprowadzają Przewozy Regionalne. Kolejowa spółka, w której część udziałów ma samorząd województwa łódzkiego oddaje na rzecz ŁKA wszystkie kursy do Łowicza i część do Koluszek. Dlatego w nowym rozkładzie jazdy wyśle już tylko 163 pociągi. Wśród nich znajdą się cztery dodatkowe pociągi na trasie Koluszki - Tomaszów Mazowiecki czy Koluszki - Opoczno. Połączenie stacji Opoczno i Opoczno Południe, która znajduje się na Centralnej Magistrali Kolejowej. Stąd będziemy mogli pojechać między innymi do Lublina, Konina, Nowego Targu, Poznania, Raciborza i Wałbrzycha. Na tym przystanku nie zatrzyma się żaden z pociągów EIP (Express Intecity Premium). Niebawem na trasę Łódź Kaliska - Ostrów Wielkopolski - Poznań Główny wyruszą cztery zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne EN-57. Dwa należeć będą do łódzkiego zakładu PR, dwa do zakładu poznańskiego PR.

Skomunikowanie z BWE (EIC Berlin - Warszawa) pasażerowie mają zyskać dzięki dodatkowemu pociągowi interREGIO z Łodzi Kaliskiej (odjazd o godz. 09.30) do Kutna (powrót o godz. 15.11). PR wprowadzają w nim ofertę Regio+, dzięki której na całej trasie będą obowiązywać bilety w cenie pociągów REGIO. W ramach oferty "Połączenie w Dobrej Cenie" pojawią się tańsze bilety na trzech trasach: Kutno - Żychlin za 5,50 zł (taniej o 1 zł), Łódź - Koluszki za 6,50 zł (taniej o 3,30 zł) i Skierniewice - Warszawa 14,90 zł (taniej o 4 zł). W przypadku tej drugiej trasy Przewozy Regionalne stają się zdecydowanie tańsze niż Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Tam za podróż z Łodzi do Koluszek zapłacimy od 9,80 do 10,60 złotych. Warto wspomnieć, że wzajemne honorowanie biletów Przewozów Regionalnych i Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Wschodnia - Skierniewice obowiązuje do końca tego roku.

Przewoźnik w nowym rozkładzie jazdy utrzyma dotychczasową ilość pociągów interREGIO, które kursują z Łodzi Kaliskiej przez Warszawę Centralną do Warszawy Wschodniej. Z Łodzi pierwszy skład wyjedzie o godz. 06.56, a ostatni o godz. 19:53. Ze stolicy pierwszy kurs został zaplanowany na godz. 04.00, ostatni zaś na godz. 21.03. Pasażerowie korzystając z tej kategorii pociągów będą mogli skorzystać z puli 7,5 tysiąca Super Biletów. Ich cena zaczyna się od 1 złotego, potem jest to 9 i 19 złotych. Wszystko zależy od terminu i godziny podróży oraz daty zakupu biletu w systemie internetowym. Jednak najważniejszą informacją jest to, że dla pociągów IR skróci się czas przejazdu pomiędzy aglomeracją łódzką a aglomeracją warszawską. Ten wyniesie od 1 godziny i 56 minut do 2 godzin i 4 minut.

Godziny odjazdów pociągów Intercity do Warszawy zmienią się szczególnie rano. Od 14 grudnia skróci
się czas przejazdu pomiędzy aglomeracją łódzką a aglomeracją warszawską | fot.
Daniel Siwak
Na koniec pozostały mi do zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity. Przede wszystkim przeanalizowałem rozkład jazdy składów, którymi łodzianie codziennie dojeżdżają do pracy w Warszawie. Do tej pory było to 15 pociągów do Warszawy oraz 14 pociągów z Warszawy. W nowym rozkładzie będzie w sumie 16 par (32 kursy) - dwanaście pojedzie przez Żyrardów i Skierniewice a cztery przez Mokrą i Sochaczew.  W przypadku tej trasy ważną zmianą są godziny odjazdów z Łodzi. Pierwszy pociąg w kierunku stołecznych dworców nie odjedzie już z Łodzi Kaliskiej o 03.56, ale dopiero o 04.28. Kolejne, które w starym rozkładzie odjeżdżały o 04.00 i 04.37, wyruszą teraz dopiero o 05.02 i 05.31. Tak naprawdę zmienią się godziny wszystkich pociągów z i do stolicy. Warto więc sprawdzić wcześniej interesujący nas na Rozklad,pkp.pl.

Warto wspomnieć o ostatnich kursach. Z Łodzi Kaliskiej do Warszawy Centralnej pojedziemy o 20.54, zaś z Warszawy Centralnej do Łodzi Kaliskiej ostatni kurs nie wyruszy tak jak teraz - o 22.55 lecz o 22.00. Tak, jak w przypadku pociągów IR Przewozów Regionalnych. Tak w przypadku pociągów PKP Intercity nastąpi skrócenie czasu przejazdu pomiędzy aglomeracją łódzką a aglomeracją warszawską. Ten wyniesie od 1 godziny i 55 minut do 2 godzin i 15 minut. TLK Łodzianin, czyli pociąg, który nie zatrzymuje się na żadnej stacji pomiędzy Łodzią a Warszawą dojedzie w 1 godzinę i 46 minut. Nadal na tej trasie obowiązywać będzie Bilet Relacyjny. Oznaczać to będzie, że pasażer zapłaci nadal za przejazd 25,00 zł, a nie jak dotychczas 30,90 zł. Oferta łączy się ze zniżkami ustawowymi, dzięki czemu dzieci i młodzież będą mogły podróżować za niecałe 16,00 zł, a studenci za ok. 12,00 zł.

Przyspieszyć nieco mają także inne składy. Jednym z nich jest TLK Cegielski z Łodzi Kaliskiej (odjazd o godzinie 08.39) do Krakowa Płaszowa - przez Tomaszów Mazowiecki Opoczno Południe i Włoszczową Północ. Zamiast czterech godzin, od 14 grudnia pojedzie jedynie w 3 godziny i 20 minut. TLK Sukiennice z Łodzi Kaliskiej (odjazd o godzinie 20.19) do Krakowa Płaszowa - przez Tomaszów Mazowiecki i Włoszczową Północ - dojedzie po 3 godzinach i 11 minutach, zamiast po blisko 4 godzinach. Przewoźnik zapowiada uruchomienie nowego pociągu. TLK Kormoran pojedzie do Wrocławia przez Warszawę i Łódź Kaliską (odjazd o godz. 15.38) w niecałe cztery godziny. Specjalna oferta czeka na tych, którzy nabędą bilety wcześniej. Kupione na 7 dni przed podróżą będą tańsze o 20 procent, a na 15 dni przed wyjazdem nawet o 30 procent. Oferta obowiązuje na tych trasach, na których nie ma Biletu Relacyjnego. Jak wylicza przewoźnik, cena biletu z Łodzi do Krakowa w tej promocji wyniesie  42,00 zł zamiast 60,00 zł, a do Gdańska - 45,50 zł zamiast 65,00 zł.