piątek, 16 maja 2014

Noc Muzeów 2014 w Łodzi. Komunikacyjne miejsca połączone "zabytkową" linią tramwajową. Ale nie tylko

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK, zajezdnia muzealna BRUS, lokomotywownia w Skierniewicach
czy Kolej Wąskotorowa w Rogowie. To transportowe propozycje na Noc Muzeów | fot.
Daniel Siwak, arch.
Tegoroczna Noc Muzeów w Łodzi zbliża się wielkimi krokami. W najbliższy weekend, czyli w nocy z soboty na niedzielę otwarte będą różne placówki. Choć tytuł akcji nawiązuje do muzeów to już od dłuższego czasu, przez te kilka godzin, swoje drzwi otwierają różnego typu miejsca. Miało ich być blisko 50. Teraz okazuje się, że od 18.00 do 1.00 będą otwarte aż 52 różne miejsca.

Myślę sobie czasem, że jeszcze rok, może dwa i będzie trzeba zmienić formułę. Zamiast Nocy Muzeów będą to Noce Muzeów lub Weekend Muzeów. Bo jakby nie ma się co oszukiwać, ale przy takiej ilości miejsc nie można odwiedzić każdego z nich. Trzeba wybierać konkretne. No chyba, że chodzi o przejazd obok nich. Wtedy to się uda.

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że oferta atrakcji związanych z komunikacją miejską powoli, ale sukcesywnie się powiększa. Nie chodzi mi tutaj tylko o same placówki, bo tych w rozrachunku nie ma wiele. Jednak dochodzą do tego specjalnie uruchamiane linie tramwajowe i autobusowe. To sprawia, że już sam przejazd takim pojazdem staje się atrakcją.

W zajezdni Brus już nieraz odbywały się drzwi otwarte. Jednak w ogólnoeuropejskiej akcji "Noc Muzeów"
historyczny obiekt będzie brał udział pierwszy raz. Dojazd zapewni linia M2 | fot.
Daniel Siwak
Zacznę może od tytułowych "miejsc". Pierwsze z nich, choć może niektórym już znane, w Nocy Muzeów będzie prawdziwym debiutantem. Tym miejscem jest oczywiście dawna zajezdnia tramwajowa Brus, nazywana coraz częściej zajezdnią muzealną Brus. To zapewne z uwagi na jej przyszłość, która rysuje się jako muzeum lub laboratorium transportu. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to w 2018 roku adres Konstantynowska 115 zmieni się nie do poznania. Do końca marca 2012 roku to miejsce tętniło życiem. Do zajezdni zjechały ostatnie tramwaje i rozpoczął się proces likwidacji spółki Tramwaje Podmiejskie. Jednak po niej został całkiem okazały teren, który w historii komunikacji miejskiej ma swoje ważne miejsce.

Co więc czeka na odwiedzających? Przede wszystkim w zajezdni znajduje się kolekcja zabytkowego taboru tramwajowego i autobusowego. Pośród nich m.in. jeden z pierwszych tramwajów, które 23 grudnia 1898 roku wyjechały na ulice miasta - Herbrand VNB-125 oraz kolekcja technicznych wagonów typu Konstal N - unikatowy wagon sieciowy, pługi, wagon gospodarczy. W hali konserwuje się jeden z dwóch sprawnych wagonów typu Kontal 803N, czyli tzw. "kaniciak". Dodatkowo, specjalnie na Noc Muzeów udostępnione zostaną trzy kolejne przedwojenne wagony: Herbrand GE-58 z 1910 roku, Lilpop II z 1929 roku oraz Lilpop III z 1939 roku. Jeśli chodzi o autobusy to zobaczyć będzie można przegubowego i krótkiego Ikarusa oraz dwa Jelcze, w tym tzw. "ogórka".

Swoją premierę będą miały trzy wystawy. Pierwsza z nich poświęcona jest tablicom z numeracją linii tramwajowych i autobusowych w Łodzi. Znajdziecie na nich takie ulice jak Nowotki, Promińskiego, Armii Czerwonej czy Obrońców Stalingradu. Druga wystawa poświęcona jest tablicom przystankowym - od tych z niespotykanymi już literami "A" i "T" po te z piktogramami autobusów i tramwajów. Trzecia poświęcona będzie muzeum komunikacji miejskiej, które miało powstać już kilka dekad temu. Prześledzimy tu historię od remontu pierwszego wagonu w 1968 roku, aż po zaprezentowaną w 2013 roku koncepcję Laboratorium Transportu "LaboT".

Po raz kolejny w Nocy Muzeów bierze udział Kolej Wąskotorowa z Rogowa. Wśród atrakcji jest nocny 
przejazd wąskotorowym pociągiem w relacji Rogów - Jeżów - Rogów | fot. Daniel Siwak
Kiedy już wszystko na Brusie zostanie obejrzane można pojechać spod zajezdni do Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź. Te mieści się kilkanaście przystanków dalej, przy ulicy Wierzbowej 51. Do zobaczenia jest stała ekspozycja poświęcona historii komunikacji miejskiej w Łodzi, w tym m.in. różne rodzaje torów, pantograf czy pulpit z wagonu Konstal 805Na. Dodatkowo prezentowana jest najnowsza wystawa zdjęć ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego. Dokumentują one łódzką komunikację miejską na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Dzięki niej będzie można przenieść się w czasy młodości naszych rodziców i dziadków. Centralne Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 zaprasza ponownie na pokaz zabytkowych samochodów zorganizowany przy współpracy z grupą Retro Pasjonaci. Do MKM dojedziemy liniami M2 i M6. Do CMW z kolei dostaniemy się liniami M1 i M6. Dość ciekawą propozycją jest wycieczka szlakiem łódzkich murali, na którą zaprasza fundacja Urban Forms. W czasie podróży bezpłatnym autobusem podziwiać będzie można 18 wielkoformatowych malowideł, o których opowie przewodnik. Start o godzinie 16.00 przy ul. Pomorskiej 67 (obok muralu Aryza).

Tradycyjnie do muzealnej akcji przyłączyła się Parowozownia w Skierniewicach (ul. Łowicka 1) oraz Kolej Rogowska (stacja Rogów Towarowy Wąsk., ul. Dworcowa 37). W tym pierwszym miejscu zobaczyć będzie można stałą ekspozycję zabytkowych lokomotyw i wagonów pochodzących z XIX i XX wieku. Specjalnie z tej okazji organizatorzy przygotowali niezwykłą iluminację zgromadzonego taboru kolejowego. W czasie Nocy Muzeów będzie można odwiedzić wystawy urządzeń sterowania ruchem kolejowym, hali maszyn czy kuźnię. Wąskotorówka z Rogowa także przygotowała wiele atrakcji. Od 18.30 do 20.20 wraz z przewodnikami będzie można zwiedzić ekspozycję zabytkowego taboru zgromadzonego na stacji, izbę muzealną oraz kuźnię, gdzie przy rozpalonym palenisku będzie pracował kowal. O 20.05 rozpocznie się nocny przejazd wąskotorowym pociągiem relacji Rogów - Jeżów - Rogów. Na stacji w Jeżowie przewidziano 50 minut postoju, w trakcie którego będzie wziąć udział w ognisku. Jeśli ktoś nie będzie miał własnego prowiantu na miejscu będzie można zakupić m.in. miejscowe kiełbaski. Są jeszcze wolne miejsca (na godz. 19.00)

Ciekawą promocję na Noc Muzeów przygotowali kolejarze. PKP Intercity oferują możliwość przejazdu w obie strony, ale przy powrocie podróż będzie bezpłatna. Na przykład ktoś ze stolicy będzie chciał przyjechać do Łodzi. W czasie zwiedzania musi zgłosić się po stempel, a z nim do kasy kolejowej po bezpłatną rezerwację miejsca w pociągu powrotnym. Oferta obowiązuje w pociągach przyjeżdżających do Krakowa w piątek 16 maja i wracających 17 maja (przed godz. 16.00). Dla osób wybierających Noc Muzeów w Bytomiu, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Rogowie, Skierniewicach, Słupsku, Sopocie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie czy we Wrocławiu promocja obowiązywać będzie w sobotę 17 maja i powroty w niedzielę 18 maja (przed godz. 16.00). W Przewozach Regionalnych każdy, kto tego dnia przyjedzie do Skierniewic i Rogowa pociągiem przewoźnika, będzie mógł, na podstawie biletu TAM z pieczęcią "Kolejowa Noc Muzeów Rogów-Skierniewice", nieodpłatnie powrócić do miejsca rozpoczęcia podróży.

Autobusy specjalnej linii muzealnej M3 znów wyjadą na ulice Łodzi. Dojedziemy nią m.in. do Muzeum
Tradycji Niepodległościowych oraz Muzeum Sztuki MS1 | fot.
Daniel Siwak, arch.
Na koniec ważna informacja dla wszystkich. Tradycyjnie na ulice Łodzi wyjadą także specjalne linie autobusowe i tramwajowe, które będą dowozić łodzian i turystów do najważniejszych i najciekawszych miejsc muzealnej mapy miasta. W tym roku są to linie M1 tram, M2 tram, M3 bus, M4 bus, M5 tram i M6 (RADIO ŁÓDŹ) tram. Cztery pierwsze są zorganizowane przez Zarząd Dróg i Transportu i obowiązywać będzie na nich normalna taryfa biletowa. Warto się zaopatrzyć się w bilety wcześniej. Dwie ostatnie to linie specjalne, ale przejazd nimi będzie bezpłatny. Mapa linii dostępna na stronie turystyczna.lodz.pl, rozkłady na stronie www.mpk.lodz.pl.

Linia M1: PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Żwirki, aleja Kościuszki, Zachodnia, Legionów - PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Zachodnia, aleja Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia M2: ZAJEZDNIA BRUS - Konstantynowska, Legionów, Zielona, Narutowicza - KONSTYTUCYJNA - Konstytucyjna, Pomorska, plac Wolności, Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA BRUS (linia obsługiwana taborem historycznym)

Linia M3: PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Gdańska, Zielona, Narutowicza, Sienkiewicza, Nawrot, Kilińskiego, aleja Piłsudskiego, Przędzalniana, Tymienieckiego, Piotrkowska, Skorupki, Wólczańska, Radwańska, aleja Politechniki, Rembielińskiego - REMBIELIŃSKIEGO - Rembielińskiego, Inżynierska, Radwańska, Wólczańska, Skorupki, św. Stanisława Kostki, Tymienieckiego, Przędzalniana, Tuwima, Struga, Łąkowa, Kopernika, Gdańska, Legionów - PLAC WOLNOŚCI

Linia M4: PLAC WOLNOŚCI - Nowomiejska, Północna, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Strykowska, Inflancka, Łagiewnicka, Sowińskiego - PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ - Zgierska, Zachodnia, Legionów - PLAC WOLNOŚCI

Linia M5: HELENÓWEK - Zgierska, Zachodnia, Legionów, Cmentarna, Srebrzyńska - KOZINY - Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów, Zachodnia, Zgierska - HELENÓWEK (linia obsługiwana taborem historycznym)

Linia M6 (RADIO ŁÓDŹ):
RADIOSTACJA - Narutowicza, Zielona, Kościuszki, Żwirki, Wigury, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Żwirki, aleja Kościuszki, Zielona, Narutowicza - RADIOSTACJA