środa, 9 kwietnia 2014

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie 2014. Darmowe przejazdy dla biegaczy, objazdy dla kierowców i pasażerów MPK

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie odbywa się w naszym mieście już czwarty raz. Kilka tysięcy maratończyków
pobiegnie między innymi przez Stary Rynek, Śródmieście oraz Las Łagiewnicki | fot.
Daniel Siwak, arch.
Tegoroczna edycja Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą niedzielę 13 kwietnia do naszego miasta przyjedzie elita biegaczy z całej Europy i świata. 2,5 tys. zawodników zadeklarowało udział w maratonie na 42 kilometry, w biegu na 10 kilometrów jest już ponad 3 tys. chętnych. Pobiegnie także pół tysiąca najmłodszych uczestników.

Ta dość młoda impreza odbywa się w Łodzi już czwarty raz. Dla zawodników przygotowano 10 tys. litrów wody mineralnej, po 5 tys. saszetek żelu i bidonów z napojem izotonicznym, 1000 kg bananów i 600 kg pomarańczy. Celem organizatorów jest to, aby ŁMDoZ stał się największym wydarzeniem charytatywnym i jeszcze bardziej prestiżowym maratonem w Polsce.

Prestiż prestiżem, ale oczywiście nie obejdzie się bez utrudnień, które wpłyną na mieszkańców. - W Łodzi dzieje się wiele, jest sporo remontów. To będzie się wiązało z utrudnieniami jednak będziemy starali się zminimalizować te utrudnienia, które czekać będą na łodzian - deklarował dyrektor Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie Michał Drelich.

Ulice na trasie będą zamykane stopniowo. To związane jest z przebiegnięciem najszybszych zawodników
oraz pozostałych biegaczy. Trwać to będzie nawet do trzech godzin
| fot. Daniel Siwak
Zacznę może od ogólnych zmian, które dotyczyć będą kierowców podczas trwania imprezy. W piątek, 11 kwietnia (od godziny 12.00) zamknięty zostanie fragment alei Unii tuż przy Aqauparku Fala. To w związku z montażem sceny, spod której startować będą biegacze. Tymczasowy przejazd organizatorzy wyznaczyli przez parking znajdujący się pod basenem. Dzień później, czyli w sobotę, 12 kwietnia (w godz. 10.00 - 13.00) ponownie zamknięta zostanie aleja Unii, ale tym razem między ulicami Konstantynowską, a aleją Bandurskiego. Dojazd do dworca Łódź Kaliska będzie możliwy jedynie od alei Włókniarzy, a do Fali od ulicy Konstantynowskiej. Dokładną mapę maratonu znajdziecie na stronie Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Jak już wiemy, wraz z pokonywaniem kolejnych odcinków wyłączane będą kolejne fragmenty ulic. Od 6.00 do 16.00: ulice Legionów (aleja Włókniarzy - aleja Unii), aleja Unii (Srebrzyńska - aleja Bandurskiego), Srebrzyńska, Biegunowa, Krakowska i Krzemieniecka. Od 9.00 do 16.00: ulica Maratońska (od alei Bandurskiego do Przełajowej). Od 8.00 do 9.45: ulice Legionów (aleja Włókniarzy - Kasprzaka), Kasprzaka, Srebrzyńska i Ogrodowa. Od 8.00 do 10.30: ulice Północna, Podrzeczna, Wolborska, Smugowa, Źródłową, Wierzbowa, Północna, Nowomiejska, plac Wolności. Od 8.30 do 11.00: ulicami Piotrkowska, Rewolucji 1905 roku, Sterlinga, Jaracza i Kopcińskiego. Od 9.00 do 11.00: aleja Palki. Od 9.00 do 11.20: ulica Strykowska. Od 09.15 do 12.00: ulice Wycieczkowa i Okólna. Od 09.30 do 12.30: ulica Łagiewnicka. Od 09.45 do 13.00: ulice Sowińskiego, plac Pamięci Narodowej, Zgierska, św. Teresy, Kalinowa i Pojezierska oraz od 10.30 do 13.00: aleja Włókniarzy (Pojezierska - Legionów.

Objazd w kierunku południowym z ulicy Uniwersyteckiej będzie poprowadzony ulicą Narutowicza do Kopcińskiego. Organizatorzy kierowcom poruszającym się z północy na południe i odwrotnie sugerują wybór alei Jana Pawła i Wólczańskiej oraz ulicy Kopcińskiego i alei Śmigłego Rydza. Dojazd do klasztoru w Łagiewnikach wyznaczono niestety jedynie od strony Zgierza. Ruch z północy na południe alei Palki odbywać się jednym pasem ruchu, natomiast przecięcie ulicy Strykowskiej możliwe będzie tylko przy Wojska Polskiego. Osoby chcące pojechać z Teofilowa na południe Łodzi proszone są o korzystanie z alei Włókniarzy. W dwóch kierunkach przejezdna będzie ulica Siewna oraz Borowa. Dojazd na Retkinię i wyjazd w kierunku Konstantynowa będzie możliwy od strony południowej ulicami: Obywatelską, Waltera Janke, aleją Wyszyńskiego, Armii Krajowej i Juszczakiewicza. Dojazd do Konstantynowa z północy będzie możliwy ulicami: Traktorową, Rąbieńską, Złotno, Spadochroniarzy, Biegunową, Krańcową. Analogicznie wyjazd z Konstantynowa, do centrum będzie poprowadzony ul. Juszczakiewicza a wyjazd na Gdańsk i Bałuty poprowadzony będzie ulicą Krańcową.

Trasa biegu krzyżuje się wielokrotnie z trasami łódzkiej komunikacji miejskiej. Na czas biegu ruch
pojazdów MPK będzie wstrzymywany. Za to odpowiadać będzie policja drogowa | fot.
Daniel Siwak, arch.

Zmiany dotyczące komunikacji miejskiej są nieco większe. W tym przypadku zmianie ulegną trasy tramwajów linii 4 i 46 oraz autobusów linii Z10, 51, 51B, 53, 53A, 57, 58, 59, 60A, 60B, 64, 70, 70A, 70B, 73, 74, 74A, 74B, 78, 78A, 79, 80, 81, 83, 85A, 86, 87, 88, 88A, 89, 94, 96, 98, 98A, 99, 99A oraz 6MUK. Ważna informacja, od rana do godziny ok. 15.30 nie będą kursowały autobusy linii 51A, 66, 76 oraz Z5. Szczegółowe zmiany w komunikacji miejskiej w niedzielę 13 kwietnia, znajdziecie tradycyjnie w informatorach komunikacyjnych - Remonty w Łodzi. Jak będą kursować autobusy MPK? oraz Remonty w Łodzi. Jak będą kursować tramwaje MPK?

Ciekawostką, a jednocześnie swoistą głupotą są trasy dla linii 64, 88, 88A. Pojazdy nie podjadą pod Dworzec PKS Północny tylko zawrócą na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i Marynarskiej. Z kolei linia 85A przejedzie przez plac budowy na ulicach Spornej i Zagajnikowej. Autobusy, które w tym rejonie jeżdżą objazdami na czas imprezy nie pojadą zmienionymi trasami. Zastanawiam się co będzie z zetką trzecią. Niestety, od świata mocno będą odcięte Łagiewniki i Modrzew ponieważ linia 51 ze Zgierza i linia 51B ze Skotnik dojadą jedynie do Modrzewia. "66" do późnego popołudnia w ogóle nie będzie jeździć, więc mieszkańcy tego rejonu nie dojadą na przesiadki z tramwajami na Wojska Polskiego. Z kolei  tymczasowe trasy linii 59 i 86 pozostawiłbym do wytestowania na dłużej.

MPK Łódź informuje, że mogą wystąpią chwilowe zatrzymania ruchu tramwajowego i autobusowego na skrzyżowaniach po trasie Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie 2014. Przejazd przez skrzyżowania będzie zabezpieczony przez policję i organizatorów imprezy, a pojazdy komunikacji miejskiej będą przepuszczane pomiędzy poszczególnymi grupami biegaczy. W razie problemów przypominam numery infolinii przewoźnika 42 638-90-20, 801-301-309.

Maratończycy wystartują z alei Unii, aby po kilku godzinach pojawić się na mecie. Ta tradycyjnie znajdować
się będą na płycie Atlas Areny. Parkingi zlokalizowano w pobliżu tych miejsc | fot. Urząd Miasta Łodzi

Postanowiłem dodać też krótką informację dla uczestników Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie. Jeśli ktoś przyjeżdża na dworzec Łódź Kaliska - PKP lub PKS, na start i metę może dotrzeć pieszo. Trzeba kierować się aleją Bandurskiego (pod wiaduktem kolejowym) w stronę alei Unii. Z dworca Łódź Widzew można dotrzeć bezpośrednio autobusem linii 98 i 98A. Trzeba kierować się w stronę ronda Inwalidów, a potem przejść na drugą stronę do przystanku Puszkina - Rokicińska. Znajduje się on w pobliżu sklepu Aldi oraz dużego pawilonu handlowego. Wysiadamy na przystanku Bandurskiego - dworzec Łódź Kaliska. Czas przejazdu wynosi około 25 minut. Można też dojechać tramwajami linii 9 i 9A z przystanku Rokicińska - Puszkina do przystanku Konstantynowska - aleja Unii.

13 kwietnia, czyli w niedzielę uczestnicy Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie 2014 będą mogli korzystać z łódzkiej komunikacji miejskiej bezpłatnie. W czasie kontroli biletów należy okazać dokument poświadczający udział w sportowej imprezie. Bez tego czeka biegaczy mandat. Osoby towarzyszące płacą normalnie według taryfy. Na biletach za 1,30 zł (ulgowy) i 2,60 zł (normalny) pojechać można do 40 minut. Z kolei na biletach za 1,70 zł (ulgowy) i 3,40 zł (normalny) będzie można udać się aż w godzinną podróż. Rozkład dostępny jest na stronie www.mpk.lodz.pl.

Jeśli chodzi o zmotoryzowanych biegaczy to problem jest nieco większy. Najbliżej startu i mety jest parking pod kolejowym wiaduktem zachodnim (bezpłatny) oraz na terenie dworca PKS Łódź Kaliska (płatny). Nieco dalej, przy alei Bandurskiego 49 jest parking zlokalizowany przy hipermarkecie Carrefour (bezpłatny). Do Atlas Areny jest około 400 metrów, na punkt startowy około 800 metrów. Ostatni parking zorganizowano przy sklepie Makro przy ul. Kasprzaka 8 (wjazd od Srebrzyńskiej). Na punkt startowy można przejść pieszo, kierując się w stronę ulicy Legionów. Po imprezie można wsiąść w linię tramwajową 8 na przystanku Bandurskiego - dworzec Łódź Kaliska i dojechać do przystanku Włókniarzy - Koziny.