piątek, 10 stycznia 2014

"Punkt dla Łodzi" 2013. Znów wiele transportowych nominacji. Wkrótce ogłoszenie wyników

Tegoroczną nominacje otrzymały obchody 10-lecia Tramwajowej Linii Turystycznej. Jedną z imprez
był
Photo Day #Brus. Ponad 100 amatorów fotografii zajrzało do zabytkowej zajezdni | fot. Daniel Siwak

Jakoś tak w ferworze świątecznych dni zupełnie zapomniałem o tym tekście. Jednak z uwagi na to, iż jest to bardzo ciekawa inicjatywa, warto parę słów jednak o tym wspomnieć. Dlatego nieco spóźniony wpis, ale na szczęście jeszcze zdążyłem przed ogłoszeniem oficjalnych wyników.

W piątek 20 grudnia, czyli tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zakończyło się zbieranie zgłoszeń w plebiscycie "Punkt dla Łodzi". Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem pośród zgłaszających. Z resztą świadczyć może o tym decyzja organizatorów o wydłużeniu czasu na przyjmowanie zgłoszeń.

Idea jest z pozoru bardzo prosta. Chodzi o to, aby docenić zarówno tych "dużych" jak i tych "małych". Bez względu na to czy ktoś jest zwykłym-niezwykłym mieszkańcem Łodzi czy wielką korporacją. Liczy się wkład w rozwój miasta. Z resztą ilość otrzymanych zgłoszeń - ponad 120 - może świadczyć, że Łódź łodzianom wcale taka obojętna nie jest.

Na stronie internetowej plebiscytu - punktdlalodzi.pl/zgloszenia.html - pojawiły się już wszystkie przesłane w tej edycji nominacje wraz z krótkim uzasadnieniem. Porównując poprzednie plebiscyty, w tegorocznym znów wyjątkowo wiele mamy typów związanych z szeroko pojętym transportem zbiorowym.

W 2012 roku Klub Miłośników Starych Tramwajów otrzymał "Punkt" za obsługę konduktorską linii
turystycznej oraz pozyskanie wagonu 803N z 1979 roku | fot. Daniel Siwak, arch.
To cieszy, iż wśród licznych inicjatyw i takie znajdują uznanie wśród mieszkańców Łodzi. Jeśli mielibyśmy zaglębiać się w szczegóły, delikatny prym wiedzie jedna z kategorii, która powinna nazywać się "transportowi ludzie".

Jak wiadomo, nominacje pochodzą prosto od mieszkańców miasta i jego wielkich sympatyków. Zobaczcie więc te tegoroczne z obszaru transportu i komunikacji. W 2013 roku są to następujące kategorie: wydarzenia, atrakcje, inicjatyw, instytucje, ludzie, projekty internetowe oraz twórcze szaleństwo.

Ja z kolei ze swojej strony dziękuje za aż trzy tegoroczne nominacje w kategoriach: projekty internetowe (dla bloga), ludzie (dla autora bloga) oraz wydarzenia (za współorganizację 10-lecia Tramwajowej Linii Turystycznej). To fajnie znów znaleźć się w gronie tylu pozytywnie zakręconych!

Kategoria: WYDARZENIA
- Art-Lokomotywa - wąskotorowy pociąg został ubrany we włóczkowe ubranko;
- Obchody 10-lecia Tramwajowej Linii Turystycznej - w ramach uroczystości odbyły się dwa wydarzenia. Pierwsze to spotkanie z historycznymi pojazdami w Lutomiersku, drugie to Photo Day #Brus 

Kategoria: ATRAKCJE
- Punkt Informacyjny NCŁ - za możliwość śledzenia postępu prac przy budowie dworca i EC-1

Kategoria: INICJATYWY
- Klub Miłośników Starych Tramwajów, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji, oddział Łódź - za starania na rzecz utworzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie;
- Tramwaj "Tuwim" na linii 11 i 15

- Klub Miłośników Starych Tramwajów - za uratowanie Herbranda VNB-125 z 1898 roku, jednego z najstarszych łódzkich tramwajów;

Nominację w tym roku otrzymał Punkt Informacyjny Nowego Centrum Łodzi. Z 15 piętra wieżowca
na ulicy Traugutta mamy widok na cały budowany obszar, w tym na dworzec | fot.
Daniel Siwak


Kategoria: LUDZIE
- Daniel Siwak - za stworzenie ciekawego bloga o tematyce transportowej;
- Tomasz Adamkiewicz - za doskonałą promocje Łodzi na tle Polski i nie tylko swoimi zabytkowymi tramwajami;
- Tomasz Bużałek - za propagowanie zrównoważonego transportu;
- Wojciech Dębski - spokojnie, po cichu i z wrodzoną sobie skromnością drobiazgowo porządkuje zawiłości historii komunikacji miejskiej, a efekty swojej pracy umieszcza na stronie "Łódzkie tramwaje i autobusy", będącej najbardziej rzetelnym repozytorium wiedzy o łódzkich tramwajach i autobusach.

Kategoria: PROJEKTY INTERNETOWE
- Łódź Naszym Miastem - strona, na której można znaleźć różne ciekawe informacje na temat miasta, zdjęcia z różnych inwestycji np. Trasa W-Z , Dworzec Fabryczny czy EC-1;
- Nowe Centrum Łodzi: operacja na otwartym mieście - za prezentowanie treści związanych z największą inwestycją, która miejmy nadzieję na trwałe zmieni i zniszczy stereotypowe patrzenie na Łódź;
- ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI - za pokazywanie transportu i komunikacji miejskiej od innej, chyba tej ciekawszej strony;

Kategoria: TWÓRCZE SZALEŃSTWO
- Czerwony Ikarus - za promowanie historii komunikacji miejskiej w Łodzi oraz ciekawych zakątków miasta;
- Łódzka Masa Krytyczna - za to, że jedzie i się nie poddaje!

Jednak nominacje to nie koniec. W tym tygodniu odbyły się obrady obrady jury. W tym roku w jego skład wchodzą: Małgorzata Hanzl (Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej), Maria Morzuch (Muzeum Sztuki w Łodzi), Jerzy Grzegorski (Galeria Wschodnia), Krzysztof Candrowicz (Łódź Art Center), Andrzej Chętko (Akademia Sztuk Pięknych), Piotr Biliński (były architekt miasta), Jakub Polewski (stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń) oraz Marek Jurkiewicz i Marcin Polak (organizatorzy plebiscytu). Zwycięzców plebiscytu "Punkty dla Łodzi" 2013 poznamy najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.