poniedziałek, 9 grudnia 2013

115 lat komunikacji miejskiej w Łodzi. Parada zabytkowych tramwajów i otwarta zajezdnia na Brusie

Komunikacja miejska w Łodzi zmieniała się przez dekady. Tramwaje nie są kierowane już za pomocą
korby, a autobusy to naszpikowane elektroniką pojazdy | fot.
Daniel Siwak
Jednym z symboli tegorocznych wydarzeń obchodów 115-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi, miała być pierwsza edycja Targów Komunikacji i Transportu w Mieście. Przedsięwzięcie Międzynarodowych Targów Łódzkich przy partnerstwie z MPK Łódź.

Niestety listopadowa impreza ostatecznie nie doszła do skutku. Jednak niepowodzenie komunikacyjnej imprezy targowej na szczęście nie spowodowało, że nic się w tym roku nie wydarzy. Jeśli ktoś nie ma planów na najbliższą niedzielę, może świętować ten ważny dla miasta jubileusz.

Organizatorem obchodów 115-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Ale zanim napiszę o szczegółach pozwólcie, że sięgnę trochę do historii transportu zbiorowego w naszym mieście.

Pulpit zabytkowego Herbranda
GE58, który jest we flocie MPK
 fot.
Daniel Siwak, arch.
Każdy mieszkaniec Łodzi powinien obowiązkowo wiedzieć, co oznacza data 23 grudnia 1898 roku. To dzień, w którym na nasze miasto wyjechały pierwsze tramwaje elektryczne. Były to też pierwsze takie pojazdy w Królestwie Polskim. Wówczas na ulicę Piotrkowską wyjechał m.in. Herbrand VNB-125 z doczepą "petersburską", który garażował w zajezdni przy ul. Nowo-Wysokiej (obecnie ul. Tramwajowa).

Zawdzięczamy to między innymi fabrykantowi Juliuszowi Kunitzerowi, nazywanemu często ojcem łódzkich tramwajów. Pierwsze autobusy pojawiły się w mieście znacznie później. Jedyna wówczas linia, na której woziły pasażerów pojazdy marki Fiat, ruszyła 11 października 1948 roku. Na potrzeby linii zakupiono siedem autobusów, które trafiły do zajezdni tramwajowej na Chocianowicach, gdzie wydzielono część przestrzeni dla nich.

Tyle w kwestii przeszłości, wracamy do teraźniejszości. Jak już wspominałem na początku, impreza odbędzie się w niedzielę 15 grudnia. Tego dnia miejski przewoźnik przewidział kilka atrakcji dla łodzian, na które warto przybyć. Obchody rozpoczną się rano, a skończą pod wieczór.

Parada wagonów odbyła się także
w Święto Niepodległości
 fot.
Robert Trela
Wszystko rozpocznie się już o godzinie 10.00. Wówczas z dawnego dworca tramwajów podmiejskich czyli obecnie nieużywanej krańcówki przy ul Północnej, wyruszy parada zabytkowych tramwajów. W trzygodzinnym przejeździe udział weźmie udział Herbrand GE58 (MPK Łódź), Sanok (wagon prywatny), Lilpop II (MPK Łódź), Lilpop III (MPK Łódź), 5N+5ND (MPK Łódź), 803N (Klub Miłośników Starych Tramwajów) i skład 805Na (MPK Łódź).

Dla przedostatniego wagonu będzie to premiera liniowa. Przez ostatni rok dzięki wolontariuszom KMST, którzy poświęcali swój wolny czas, został on przywrócony do sprawności. Kilka tygodni temu dawny wagon TP#2 a obecny KMST#2, uzyskał także wszelkie dopuszczenia, dzięki którym może wozić pasażerów. Siedem różnych pojazdów pojedzie na następującej trasie: PÓŁNOCNA - Północna, Ogrodowa, Zachodnia, Limanowskiego - DWORZEC ŁÓDŹ ŻABIENIEC - Limanowskiego, aleja Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Legionów, plac Wolności, Pomorska, Konstytucyjna, Narutowicza, Zielona, aleja Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska - KINO CHARLIE.

- Z doświadczenia wiemy, że takie sentymentalne podróże historycznymi wagonami, kończą się różnymi opowieściami z przeszłości. Naszym zadaniem jest przede wszystkim wożenie łodzian. Jednak zależało nam, aby przygotować także coś dla naszych pasażerów. Mamy nadzieję, że uda nam się później wjechać na Brus - zachęca rzecznik MPK Łódź Sebastian Grochala.

W zajezdni tramwajowej Brus ma
powstać Muzeum Komunikacji
 fot.
Daniel Siwak, arch.
O godzinie 13.00 przewidziano jubileuszowe spotkanie z łodzianami, władzami miasta i przedstawicielami MPK Łódź w Kinie Charlie. Na uroczystości pojawić się ma prezydent Hanna Zdanowska. Przewidziano także konkursy dla publiczności, pokazy multimedialne oraz oraz projekcje filmów poświęconych komunikacji.

Około godziny 16.00 zabytkowe tramwaje (tylko Sanok i 803N) przejadą w kierunku historycznej zajezdni tramwajowej na Brusie, gdzie odbędzie się ostatni punkt obchodów 115-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi. O godzinie 17.00 zaplanowano ognisko na terenie obiektu. Niestety nie będzie możliwości zwiedzania hali techniczno-postojowej, gdzie gdzie na co dzień garażuje "parówka", "kanciak" czy techniczne "enki". A jeśli chodzi o obiekt przy Konstantynowskiej 115, to dzisiaj powinniśmy także poznać szczegóły dotyczące stworzenia w tym miejscu interaktywnego Laboratorium Transportu.

Na koniec chciałbym wspomnieć także o uroczystości, która miała miejsce w ubiegły piątek (6 grudnia). Wówczas zostało nagrodzono ponad stu długoletnich, zasłużonych dla komunikacji miejskiej w Łodzi pracowników miejskiego przewoźnika.

Pracownicy MPK Łódź zostali
uhonorowani medalami
 fot.
Daniel Siwak
W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, złote medale za długoletnią służbę wręczała wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej Adam Karolak wręczył natomiast medale za wieloletnią pracę dla komunikacji miejskiej.

W międzyczasie głos zabrał wiceprezydent resortowo odpowiedzialny za transport miejski. - Nie jest czasem lekko być kierowcą autobusu czy motorniczym tramwaju, nie tylko ze względu na warunki atmosferyczne. Chciałem serdecznie podziękować, jako łodzianin i w imieniu łodzian, którzy korzystamy z tramwajów i autobusów. Widać to, że mieszkańcy powracają do komunikacji publicznej - mówił Radosław Stępień.

Pod koniec uroczystości prezes MPK Łódź Zbigniew Papierski uhonorował zasłużonych pracowników nadając im tytuł "Zasłużony dla MPK Łódź Spółka z o.o." Gdyby ktoś szukał, to listę odznaczonych pracowników znaleźć można na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi.