sobota, 23 listopada 2013

Zima 2013 w Łodzi. 60 milionów na odśnieżanie, tabelka w Excelu i rezygnacja z GPS-ów

Łódź zmienia zasady dotyczące zimowej akcji odśnieżania dróg w mieście. Urzędnicy mają osobiście
nadzorować siedem firm, które będą odpowiadać za zimową czystość | fot.
Daniel Siwak
Za oknem mamy już typową jesień. Temperatury rzadko przewyższają piętnastą kreskę powyżej zera. Coraz częściej pojawiają się już mgły oraz opady deszczu. Zima w ostatnich latach przeważnie przychodzi dopiero pod koniec grudnia, a nawet i później.

Przeglądając w ostatnich dniach prognozy pogody, wyłania się z nich w sumie ta sama informacja. Od poniedziałku nowa pora roku ma zagościć w Polsce. Zimowe klimaty pojawią się najpierw na południu i tak stopniowo przez centrum przesuną się w kierunku północy.

Mimo tego władze Łodzi już się przygotowują do pierwszych opadów śniegu. W magistracie pojawił się już nowy człowiek od tegorocznej "akcji zima", w budżecie zwiększono o połowę środki na wyjazdy pługosolarek w miasto oraz skompletowano kilkuosobowy zespół do kontroli zimowych dróg. We wtorek lub w czwartek ma poprószyć w Łodzi.

Pługosolarki mają nie więcej niż
godzinę, aby wyjechać na ulice
 fot.
Daniel Siwak
W porównaniu z poprzednim rokiem, przy akcji zimowego odśnieżania zaszło wiele zmian. - Przygotowaliśmy się nie tylko od strony kontroli firm, ale także przygotowaliśmy nieco zmienioną strukturę Wydziału Gospodarki Komunalnej. Ideą tej zmiany była całkowita koncentracja pionu oczyszczania miasta na kontroli uprzątnięcia śniegu - tłumaczył wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień.

Siedem firm będzie obsługiwało 13 rejonów, na które całe miasto zostało podzielone. To w sumie ponad 2,9 tys. km dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych i wewnętrznych. Do tego dochodzi około 3 mln metrów kwadratowych chodników, dróg rowerowych, przejść podziemnych i kładek. Na ulice - nie więcej niż w ciągu godziny - ma wyjechać 77 pługosolarek, a 13 kolejnych pojazdów pozostanie w rezerwie. W sumie zaangażowanych w zimowe utrzymanie ma być ponad 400 osób.

Do nadzoru walki z białym puchem wyznaczono w WGK UMŁ 19 inspektorów i 3 koordynatorów. Do dyspozycji będą mieli 5 aut. Jakby co, to do obsadzenia są jeszcze cztery wolne wakat. Ktoś chętny? Na stronie magistratu są ogłoszenia. - Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i reagować. Z kluczowych miejsc będziemy wywozić śnieg na miejsca składowania. Szczególną uwagę będziemy zwracać na rejon budowy trasy WZ czy Trasy Górna - zapewnił p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ Marcin Kunert.

Miejsca parkingowe w SPP będą
specjalnie monitorowane
 fot.
Daniel Siwak
Ciekawym sposobem - jak twierdzą władze Łodzi - na racjonalne wydawanie puli 60 milionów złotych, przeznaczonych na zimowe utrzymanie miasta, jest specjalny arkusz kalkulacyjny. Wpisywane tam mają być zadania i kwoty, które na bieżąco będą wydatkowane. Arkusz będzie automatycznie zmniejszał pulę przeznaczoną na "akcję zima". Środki będą wydatkowane z budżetu 2014 i tak właśnie księgowane.

W przeciwieństwie do ubiegłorocznej zimy, sporo staniał też koszt pojedynczego wyjazdu maszyn na drogi. Nie będzie już on kosztował pół miliona, a 350 tys. złotych. Być może zmalała również cena punktowego odśnieżania wybranych rejonów. Rok temu koszt wynosił około 150 tys. złotych. Mniejsze koszty oraz magiczny arkusz kalkulacyjny mają pomóc racjonalnie podejść do kwestii zimowego oczyszczania miasta. Czy to się uda? Zobaczymy.

Zapomniałbym o jednym, ale ważnym szczególe. Pojazdy nie będę miały obowiązku posiadania nadajnika GSP. W poprzednich latach służył między innymi przesyłana danych lokalizacyjnych, a także informowania czy pług jest opuszczony oraz czy aktualnie działa solarka. Teraz inspektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej mają to kontrolować osobiście. Mam tylko wątpliwości czy im to wyjdzie.

Ulice, po których kursują pojazdy
MPK będą priorytetowo odśnieżanie
 fot.
Daniel Siwak
Na sam koniec jeszcze jedno. Drogi drogami, muszą być odśnieżane. Nie sposób było nie zapytać o zimowy los dróg i pasów rowerowych oraz wspólnych pasów autobusowo-tramwajowych. Tych elementów, w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej. A jak wiadomo w poprzednich latach z utrzymaniem szczególnie tych pierwszych, bywało różnie. DDR-ki są od teraz włączone do cyklicznego cyklu utrzymania.

Cieszą też deklaracje co do zimowego utrzymania PAT-ów na ulicy Narutowicza, Łagiewnickiej czy najnowszego, na ulicy Przybyszewskiego. Wszystkie trzy będą odśnieżane wraz z ulicami, na których się znajdują. Dlatego nie powinno dojścia do sytuacji, gdzie komunikacja miejska utknie na dedykowanym, ale zasypanym pasie. Według przedstawicieli magistratu elementy infrastruktury dla komunikacji zbiorowej mają być także na bieżąco odśnieżane. Z kolei miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania będą specjalnie monitorowane, aby zachować ich względną dostępność.

Takie małe info dla mieszkańców. Mogą oni zgłaszać zimowe problemy pod dwoma numerami telefonów - w godzinach pracy urzędu (poniedziałek-piątek 8-16, wtorek 9-17) 42 638-50-00 oraz całodobowo 42 638-49-73. W