czwartek, 10 października 2013

Remont trasy W-Z w Łodzi. Wielkie powroty, fuzje linii zastępczych i optymalizacja linii autobusowych

Zmiany w miejskiej komunikacji wejdą 14 października, 1 i 4 listopada. Autobusy zastępcze Z10 będą
kursować rzadziej niż obecnie. Zwiększy się częstotliwość kursów linii 98, 98A i 98B | fot.
Daniel Siwak
Informacja Prezydenta Miasta Łodzi na temat utrudnień w funkcjonowaniu transportu zbiorowego w Łodzi - tak brzmiał jeden z punktów środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łodzi. Radni chcieli dowiedzieć się, jak będzie wyglądała ta kwestia od listopada.

Władze miasta jednak nie chciały dać się zaskoczyć. Jeszcze przed 10 rano prezydent Hanna Zdanowska zorganizowała briefing na temat przygotowań do wprowadzenia nowego układu komunikacyjnego w centrum miasta po 4 listopada. W pozostałych rolach wystąpili: prezes MPK Łódź Zbigniew Papierski oraz kierownik projektu w Mostach Łódź Jakub Oczkowski.

W sumie jak tak teraz sobie pomyślę, to gdyby dodać informacje z poranka z tymi, które można było wysłuchać na blisko sześciogodzinnej sesji, to mamy w ten sposób porządny komplet informacji. Bo w sumie chodziło o taki trójpak - zmiany od 14 października, zmiany od 1 listopada i zmiany od 4 listopada.

Linia 8 nadal będzie kursować
z Chochoła na Wyszyńskiego
 fot.
Daniel Siwak
Żeby nie psuć całości, zacznę od tytułowych powrotów. Już w przyszły poniedziałek, czyli 14 października zaliczy swój come back tramwajowa linia 7. Wielu obawiało się, że zawieszona w związku z przebudową skrzyżowania Narutowicza i Kilińskiego, wróci dopiero w 2015 roku.

Przystanki krańcowe nie zmienią się, tramwaj nadal będzie kursował z Kozin na Śląską, jednak już nieco odmienioną trasą - przez ŁTR i plac Niepodległości. Składy dwuwagonowe będą zabierać pasażerów co 20 minut. Kolejna zmiana dotyczy tramwajowej linii 5, kursującej co 20 i obsługiwana "solówkami". Całkiem niespodziewanie urzędnicy ZDiT postanowili wydłużyć ją aż do Chochoła. To powrót na ulicę Aleksandrowską po kilku latach niekursowania tam. Od listopada na pewno ucieszą się mieszkańcy Retkini, bo wracają tam dwa tramwaje - linia 12 (Stoki - Wyszyńskiego) oraz linia 14 (Dąbrowa - Wyszyńskiego) z częstotliwością co 10 minut każda. Natomiast przestaje kursować linia 8A, która była wzmocnieniem komunikacji szynowej na osiedlu. Linia 8 (Chochoła - Wyszyńskiego) pozostaje na swojej dotychczasowej trasie z częstotliwością co 10 minut.

Remont ulicy Kopernika dobiega końca, dlatego na swoje stare trasy powrócą również tramwaje linii 15 (Telefoniczna - Kurczaki) oraz linii 15A (Telefoniczna - Chocianowice IKEA) z taktem co 12 minut. Zastępcza linia tramwajowa Z (Kurczaki - Chocianowice IKEA) zostanie zlikwidowana. Trasę zmieni także linia 16A (Helenówek - Kurczaki), która zamiast przez Pabianicką, rondo Lotników Lwowskich i Paderewskiego pojedzie Rzgowską.

Linia zastępcza Z3 ma kursować
tylko do końca października
 fot.
Daniel Siwak
Jednak to nadal nie koniec zmian. Tak, jak zapowiadali miejscy urzędnicy, od listopada nastąpi fuzja zastępczych linii  Z2 i Z3. Nowa linia Z2 będzie kursowała zgodnie z pierwotnymi planami z września, czyli od krańcówki Augustów do skrzyżowania z Kilińskiego. Dwukierunkowe tramwaje podjadą po pasażerów co 10 minut.

Zmiany te oznaczają, że na liniach 2, 3, 4, 6, 9, 9A, 11, 13, 16 i 16A nic się nie zmieni. Jak mówią zgodnie przedstawiciele ZDiT i MPK Łódź, trwają pomiary napełnień pojazdów. Niewielka optymalizacja obejmie także linie autobusowe. Autobusowa linia 98 (Janów - Nowy Józefów), linia 98A (Janów - Maratońska) oraz nowa linia 98B (Dworzec Łódź Widzew - Maratońska przez Wyszyńskiego) na wspólnym odcinku będą kursować nie co 7,5, a co 5 minut. W stosunku do obecnej wynoszącej co 5 minut, zostanie zmniejszona częstotliwość linii Z10. Od nowego miesiąca autobusy zastępcze będą zabierać pasażerów co 10 minut. Natomiast linia 70A (Aleja Matek Polskich - Plac Dąbrowskiego) będzie kursowała co 12 minut a linia 96 (Wersalska - Janów) co 7,5 minuty. Przestanie kursować także autobusowa linia Z15. Wszelkie informacje o zmianach tras autobusów MPK oraz o zmianach tras tramwajów MPK znajdziecie w informatorach.

A wracając do porannego briefingu. Prezydent Hanna Zdanowska zapowiedziała, że od 16 października miasto podejmie dodatkowe działania informacyjne. Do tych, które już są prowadzone, dojdzie kilka nowych.

Objazdy na parkomatach? Ciekawe
na to ZDiT znajdzie miejsce
 fot.
Daniel Siwak
Tak, jak przy lipcowych zmianach do mieszkań ma trafić broszura "Łódź Buduje". Kilka tygodni temu mówiła o tym sama prezydent Zdanowska. Tydzień temu rzecznik prasowy łódzkiego Magistratu Marcin Masłowski, zapewniał mnie, że ta właśnie się drukuje. Jeśli tak, to moim zdaniem akurat z dostarczeniem do urzędu problemu być nie powinno.

Obawiam się o dostarczenie jej do skrzynek łodzian. Poprzednia, która także miała być pomocna do mnie akurat nie dotarła. I wcale nie byłem odosobnionym przypadkiem o czym mogą świadczyć komentarze na Facebooku. Jednak gazetka to nie wszystko. Na wszystkich parkomatach pojawią się mapki z organizacją ruchu jaka będzie obowiązywać w związku z przebudową trasy W-Z. Obawiam się jedynie o miejsce na tego typu informacje. Parkomat w końcu nie jest dużym urządzeniem. Kontrolerzy SPP zostaną także wyposażeni w materiały informacyjne i podczas kontroli będą zostawiać je za wycieraczką samochodów. Ulotki mają rozdawać także strażnicy miejscy.

Zarząd Dróg i Transportu chce wraz z policją zorganizować punkty informacyjne na łódzkich osiedlach, gdzie wspólnie będzie informować mieszkańców o nadchodzących zmianach zarówno w komunikacji miejskiej jak i organizacji ruchu. Szczegółów na razie nie ma. Materiały informacyjne mają być wyposażeni także pracownicy Centrum Obsługi Mieszkańca UMŁ. Cały czas będzie dla pasażerów będzie czynna infolinia MPK Łódź, dostępna pod numerami: 42 638 90 20 oraz 801 301 309 a pracownicy przewoźnika będą rozdawać zaktualizowane ulotki w najważniejszych punktach miasta.
ZOBACZ TAKŻE: Remont trasy W-Z w Łodzi. Wszystko o organizacji ruchu oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej