czwartek, 1 sierpnia 2013

Photo Day #Brus. Zabytkowa zajezdnia tramwajowa znów otwarta

Zajezdnia Brus, która funkcjonuje od 1910 roku zostanie
udostępniona miłośnikom fotografowania i komunikacji

fot. Daniel Siwak
Lipiec i sierpień tego roku obfituje w wiele wydarzeń związanych z komunikacją. MPK Łódź podpisało umowę na dostawę 50 nowych autobusów a ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI obchodziła swoje pierwsze urodziny.

Niedawno wspominałem, że z tej okazji przygotowuję pewną niespodziankę. I właśnie o niej chciałem kilka słów napisać.

Po raz kolejny nadarza się okazja, aby wejść na niezwykły teren, związany z łódzką komunikacją miejską. Tym razem za sprawą akcji, która odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia. Photo Day #Brus to wydarzenie dla miłośników komunikacji, pasjonatów fotografii oraz wszystkich łodzian, którzy lubią wnętrza z klimatem.

Zajezdnia tramwajowa Brus jest najmniejszą w Łodzi i jedną z bardziej nietypowych wśród zajezdni na terenie kraju. Wybudowana została przez Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe (ŁWEKD) na potrzeby linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego, a potem także do Lutomierska. Przez lata wyjeżdżały stąd tramwaje do wspomnianych miejscowości, ale także takie kursujące po Łodzi. W późniejszym okresie użytkowana przez MPK Łódź, a od lutego 1994 przez spółkę Tramwaje Podmiejskie. Od 1 kwietnia 2012 roku spółka została postawiona w stan likwidacji. Teraz czynione są starania, aby w tym miejscu powstało nowe Muzeum Komunikacji Miejskiej.

Wnętrza zajezdni Brus są równie
interesujące co sam teren
 fot.
Daniel Siwak
Co będzie można fotografować? W czasie pleneru fotograficznego Photo Day #Brus dostępna będzie zabytkowa hala naprawczo-postojowa, gdzie obecnie garażuje kilkanaście zabytkowych wagonów. Znajdziemy w niej m.in. unikatowy wagon Konstal 803N nazwany "parówką" czy szkoleniowy wagon Konstal 2N z pulpitem dla kursanta i instruktora.

Udostępniony zostanie także ceglany budynek biurowy. Choć przez długie lata pełnił on taką właśnie funkcję, to niegdyś użytkowali go tramwajarze. Dawniej mieściły się tutaj mieszkania pracowników zajezdni. Z kolei na placu postojowym czekać będą wagony towarowe, które zostały przetransportowane z Helenówka i Chocianowic. Na miejscu będzie można poznać ideę nowego muzeum zajmującego się transportem. Opowiedzą o tym miłośnicy komunikacji.

Jak można się zgłosić? Zgłoszenia na Photo Day #Brus 11 sierpnia należy wysyłać na adres: kontakt@komunikacjazbiorowa.pl (w tytule koniecznie wpisując "PD Brus"). W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz numer aktualnego dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Obowiązuje zasada - kto pierwszy, ten lepszy. Jedna osoba, w jednym mailu może zgłosić maksymalnie 3 osoby, podając ich imię i nazwisko oraz numery dowodu tożsamości.

Od dłuższego czasu stacjonuje tu
kilkanaście zabytkowych wagonów
 fot.
Daniel Siwak
Jakie będą zasady akcji? Na terenie zajezdni tramwajowej będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż 40 osób. Każda z grup będzie miała 1 godzinę 15 minut na zrobienie zdjęć. Po upływie tego czasu należy bezwzględnie opuścić teren zajezdni. Grupy będą startowały o godzinie 12.15, 13:45 oraz 15.30

Ten sam dokument podany w mailu, będzie trzeba okazać w dniu imprezy. Osoby niepełnoletnie będą mogły poruszać się po terenie tylko w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Miejsca niedostępne będą zamknięte, odgrodzone taśmą lub oznaczone informacjami tekstowymi. Próba wejścia do nich będzie skutkowała natychmiastowym usunięciem z terenu zajezdni.

Do kiedy trzeba się zgłosić? Zapisy na plener fotograficzny w zajezdni tramwajowej na Brusie kończymy 8 sierpnia (czwartek) o godzinie 20.00. W piątek 9 sierpnia, drogą e-mailową będzie rozsyłana informacja, kto i do której grupy został zapisany.

Na Photo Day można dojechać
Tramwajową Linią Turystyczną
 fot.
Daniel Siwak
Do zajezdni tramwajowej przy ulicy Konstantynowskiej 115 (przystanek Brus) będzie można dojechać Tramwajową Linią Turystyczną, czyli zabytkowym składem Konstal 5N+5ND, kursującym na linii 43 (tutaj oznaczone "*" a w rozkładzie literą "T"). Kursuje tam także linia 9.

Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: Legionów-Zachodnia o 11.38*, 14.56* (linia 43) oraz o 11.08, 13.08, 14.22 (linia 9). Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: Legionów-Włókniarzy o 11.47*, 15.05* (linia 43) oraz o 11.17, 13.17, 14.31 (linia 9). Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: Lutomiersk-krańcówka o 12.51*, 13:59 (linia 43). Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: plac Kościuszki-Konstantynów o 13.16*, 14,24 (linia 43) oraz 11.46, 15.04 (linia 9). W obydwu przypadkach obowiązują bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi - czasowe oraz miesięczne.


Photo Day #Brus organizowany jest z okazji pierwszych urodzin transportowego bloga ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI i jest częścią obchodów 10-lecia Tramwajowej Linii Turystycznej. Partnerem akcji jest Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.