sobota, 20 lipca 2013

Przez dwa lata dłuższa jazda na biletach czasowych w Łodzi

Wydłużone bilety czasowe mają zrekompensować dłuższe
przejazdy po remontowanym mieście
 fot.
Daniel Siwak
Sezon remontowy w pełni. Od dwudziestu dni w kilku rejonach Łodzi, intensywnie pracują ekipy drogowców. Zrywają asfalt, demontują tory, bo czasu na ukończenie jest stosunkowo mało.

Sporo łodzian nadal korzysta z miejskich tramwajów i autobusów. Jednak zmiany tras oraz częściowe wprowadzenie wakacyjnych rozkładów sprawiło, że czas podróży się wydłużył.

To z kolei powodowało, że trzeba było kasować na parę dodatkowych minut kolejny bilet. Nie wszystkim zaczęło się to opłacać. Jednak teraz weszła w życie uchwała ułatwiająca podróżowanie w czasie wielkich remontów w Łodzi. Ku zadowoleniu wielu pasażerów, taka sytuacja potrwa aż do końca października 2015 roku.

Uchwała, której inicjatorką była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przewiduje zmianę interwałów czasowych w czterech najpopularniejszych biletach Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi. Chodzi o normalny i ulgowy bilet 20-minutowy oraz o normalny i ulgowy bilet 40-minutowy.

Dwa rodzaje biletów zyskały nowy
przedział czasowy - do 2015 roku
 fot.
Daniel Siwak
Teraz pasażerowie nie powinni martwić się tak bardzo o czas podróży. Procedura formalna już się zakończyła i od dzisiaj (20 lipca) zostały wydłużone czasy przejazdu przy dwóch wspomnianych rodzajach biletów.

Tym sposobem mieszkańcy Łodzi i turyści na biletach za 1,30 zł (ulgowy) i 2,60 zł (normalny) pojadą aż 40 minut. Z kolei na biletach za 1,70 zł (ulgowy) i 3,40 zł (normalny) będzie można udać się aż w godzinną podróż. Dla przykładu, na tym ostatnim bilecie można by przejechać linią 8 z Chochoła na Augustów, linią 43 z placu Wolności do Lutomierska,  czy linią 69A z Kusocińskiego na dworzec Łódź Widzew czy linią 82 z Wydawniczej do Stróży.

Jednak w tym całym szale dogadzania łodzianom w czasie remontów, zapomniano o jednym. W obowiązującej taryfie nadal znajduje się podstawowy bilet 60-minutowy w nieco wyższej cenie. W uchwale nr LXV/1382/13, zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi, nie ma słowa o czasowym wyłączeniu tego biletu. Tym sposobem mamy teraz dwa bilety dające możliwość jazdy do godziny za 1,70 zł (ulgowy) i 3,40 zł (normalny) oraz za 2,20 zł (ulgowy) i 4,40 zł (normalny). Teraz od uczciwości kioskarzy czy sprzedawców oraz od naszej wiedzy zależy, który z biletów kupimy.