niedziela, 26 maja 2013

Mamy logo Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ujawnione przypadkowo?

Wizualizacje pociągów ŁKA pokazane były w malowaniu 
województwa łódzkiego, w którym jeżdżą już AKM i AKŁ
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi
Łódzka Kolej Aglomeracyjna w porównaniu ze swoją koleżanką z północy - Pomorską Koleją Metropolitalną, nie jest jeszcze jakoś zbyt aktywna na zewnątrz.

Póki co, w ubiegłym roku ogłoszono specjalny konkurs dla studentów na projekt logotypu dla ŁKA. Do zdobycia było 5 tys. złotych, a prace trzeba było nadsyłać do końca stycznia ubiegłego roku.

Według wytycznych, logotyp powinien jednoznacznie kojarzyć się z charakterem spółki, w syntetyczny sposób wyrażać jej misję oraz identyfikować się z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi poprzez nawiązanie do trendów Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, województwa łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki oraz TV Toya. Zwycięski projekt został oczywiście wybrany, jednak jego prezentacja została owiana wielką tajemnicą.

To oczywiste, że nowa przewozowa spółka województwa łódzkiego budzi zainteresowanie społeczne. Pamiętam, że ilekroć pytałem w Marszałkowie o kwestie logotypu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, to zawsze mówili mi, iż odbędzie się jego specjalna prezentacja. Tylko minął już rok i jak go nie było, tak nie ma. A spółka ma rozpocząć oficjalnie działalność w czerwcu przyszłego roku.

Nowe logo ŁKA można było
 zobaczyć nieoficjalnie w sobotę

 fot.
Daniel Siwak
Tymczasem oficjalny znak graficzny ŁKA pojawił się... w czasie sobotniej wycieczki do Zduńskiej Woli jednym ze zmodernizowanych składów EN-57. Jednak nie każdy mógł je zobaczyć na własne oczy ponieważ logo znajdowało się w wydzielonej części służbowej, do której dostępu bronił konduktor.

Co przedstawia? Otóż przedstawia literę Ł, której górna część pomalowana jest na kolor czerwony, środkowa na kolor żółty, a dolna na kolor czarny. Pewnie skojarzenie miało być proste - Ł jak łódzkie. Dodatkowo litera jest lekko pochylona co może nawiązywać do kształtów czoła modernizowanych elektrycznych zespołów oraz kupionych niedawno dwudziestu "Flirtów". Przyznam szczerze, że w gąszczu różnych graficznych przecieków tego akurat projektu nie widziałem.

Zastanawiające jest jedno. Czemu wystawiany jest na widok publiczny logotyp Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany? Zapewne gdyby takie wydarzenie miało miejsce, to bym się na nim pojawił, albo ktoś by o tym napisał. "Ł"-loga próżno też szukać na dość ubogiej w treści stronie internetowej samorządowego przewoźnika. Tak sobie myślę, że może zostało ono po prostu ujawnione przypadkowo? A może to wersja tymczasowa?

Pierwsze pociągi ŁKA wyjadą
 w czerwcu przyszłego roku

 fot.
Urząd Marszałkowski w Łodzi
Działalność przewozowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oficjalnie ma rozpocząć się 15 czerwca 2014 roku. Przynajmniej tak deklaruje nowy prezes Andrzej Wasilewski, który niedawno zastąpił Macieja Głowackiego. Wówczas wyjedzie pierwszych sześć "Flirtów" i zapewne kilka zmodernizowanych AKŁ i AKM.

Pozostałe jednostki przyjadą w ostatnim kwartale przyszłego, a ostatnie lutym 2015 roku. Prawdopodobnie na każdym przystanku ŁKA zainstalowane zostaną biletomaty, ponieważ kasy przewoźnika na terenie miasta mogą jedynie pojawić tylko na większych dworcach, jak Łódź Widzew, Łódź Kaliska, Łódź Chojny czy nowo budowanym dworcu Łódź Fabryczna. Słyszałem też korytarzowe plotki, że może pojawić się na dworcu Łódź Żabieniec wtedy, kiedy zakończy się jego przebudowa.

Trwają też prace nad wspólnym biletem, który ma być honorowany w pociągach Przewozów Regionalnych oraz tramwajach i autobusach MPK Łódź. To podstawa konieczność dla ŁKA. Na PKP Intercity w tej kwestii chyba nie ma co liczyć.
ZOBACZ TAKŻE: Flirt na Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej