czwartek, 25 października 2012

"Punkt dla Łodzi" 2012. Ponad 10 transportowych nominacji

Nominowano kilka
inicjatyw transportowych
fot. Punkt dla Łodzi
W niedzielę (21 października) zakończyło się zbieranie zgłoszeń w plebiscycie "Punkt dla Łodzi". To społeczna inicjatywa promująca to, co pozytywnego dzieje się w naszym mieście. A co do tego, że się dzieje chyba wątpliwości nie ma.
"Celem tego przedsięwzięcia jest wyróżnienie godnych naśladowania inwestycji, działań i inicjatyw wpływających na wygląd naszego miasta" - punktdlalodzi.pl
Z resztą ilość otrzymanych zgłoszeń - ponad 150 - może o tym świadczyć. Na stronie internetowej pojawiły się już wszystkie przesłane w tej edycji nominacje wraz z krótkim uzasadnieniem. Porównując poprzednie plebiscyty, w tegorocznym wyjątkowo wiele mamy typów związanych z szeroko pojętym transportem zbiorowym. To cieszy, iż wśród licznych inicjatyw i takie znajdują uznanie wśród mieszkańców Łodzi.

Gdyby podzielić to na konkretny obszar, zdecydowany prym wiodą nominacje rowerowe oraz te związane z komunikacją miejską. Zobaczcie, jakie budynki, wydarzenia, atrakcje, inicjatyw, instytucje, ludzie i projekty internetowe - z obszaru transportu zborowego - otrzymały.

Kategoria: BUDYNKI:
- Zajezdnia tramwajowa na Brusie, ul. Konstantynowska 107 - kompleks budynków, który może dostać drugie życie i stać się Muzeum Komunikacji Miejskiej.

Kategoria: WYDARZENIA

- Łódzka Masa Krytyczna

Kategoria: ATRAKCJE
- Linia tramwajowa 43 - jedyna w Polsce linia tramwajowa, kursująca przez malownicze tereny, przebiegająca przez dwa powiaty i trzy gminy.
- Rowerowe wycieczki po Łodzi (Justyna Tomaszewska, Fundacja Fenomen i UMŁ).

Kategoria: INICJATYWY
- Cafe Rower - ciekawy cykl poświęcony tematyce rowerowej
- Rowerowa Łódź - za stworzenie prawdziwej rowerowej społeczności i rowerowego lobby, dzięki inicjatywom rowerowym jest szansa na zmianę postrzegania miasta.

Kategoria: INSTYTUCJE
- Klub Miłośników Starych Tramwajów - za wszystkie działania jakie podejmują w związku z łódzką komunikacją miejską, w szczególności zainicjowanie tematu powstania Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie i pozyskanie tramwaju Konstal 803 na potrzeby taboru historycznego.

Kategoria: LUDZIE
- Grupa wolontariuszy Klubu Miłośników Starych Tramwajów - za zaangażowanie w obsługę linii turystycznej 43 w zabytkowym składzie 5N+5ND oraz przybliżanie pasażerom historii komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie.
- Tomasz Bużałek, Łódzka Inicjatywa na rzecz Przyjaznego Transportu - za propagowanie zrównoważonego transportu i za pomysł centralnego przystanku tramwajowego (wiadomo gdzie), za który nie otrzymał i nigdy nie otrzyma żadnego wynagrodzenia.
- Witold Kopeć, Zarząd Dróg i Transportu - za zmiany w infrastrukturze rowerowej miasta od momentu powołania go na pełnomocnika prezydenta miasta Łodzi do spraw polityki rowerowej.

Kategoria: PROJEKTY INTERNETOWE
- ZBIORowa KOMunikacja w Łodzi - inne spojrzenie na komunikację miejską, drogi i rowery czyli szeroko pojęty łódzki transport.
- Niedasię.lol - przedstawiona w formie komiksu, zjadliwa satyra na urzędników (przede wszystkim Zarządu Dróg i Transportu) i ciągle obecny śród nich PRL-owski model myślenia.
- Ulica Narutowicza - zajmuje się sprawami jednej z najciekawszych ulic w Łodzi i przedstawia jej historię.

Wkrótce odbędą się obrady jury, w którego skład wchodzą między innymi: Krzysztof Candrowicz, Jakub Polewski, Włodzimierz Adamiak czy Andrzej Chętko. Wówczas poznamy zwycięzców czyli tych, którzy otrzymają "Punkty dla Łodzi" 2012.